wtorek, 4 lutego 2014

Podoba wam się czy nie?


Hejkaaaa<3
Dzisiaj mam do was takie pytanie czy podoba wam się blog czy nie? Pytam tak z ciekawości aby nie pisać zbyt długich postów aby was nie zanudzać Napiszcie mi o tym w komentarzach.
Co do filmików to będą one się nazywać następująco:

Kochamy Gryzonie-..........Odc.1

Jeszcze nie wstawtiłam ale bądzcie cierpliwi bo za niedługo się one ukażą :)

PS:Mam taką nadzieję że blog się podoba i będzie więcej czytelników :)



Do następnego posta!<33

poniedziałek, 3 lutego 2014

Coś zabawnego+Informacja zwrócona do Ines również jak i do was

Hejkaaa <3




Dzisiaj będą zabawne zdjęcia świnek które znalazłam w internecie.Dzisiaj wieczorem nagrałam filmik więc jutro może już wstawie na YT to bądzcie cierpliwi.A teraz pokaże wam zdjęcia:








Bardzo jest sweet te zdjęcie taka Lucynka siędząca pół na pół w domku <33



No i wiadomość dotycząca was wszystkich


NIGDY prze nigdy nie kopiujcie filmików tak jak jakaś dziewczyna skopiowała filmik Ines
Pamiętajcie o tym!

niedziela, 2 lutego 2014

Jak zaopiekować się świnką morską w ciąży?

Pierwsze co musimy jej zapewnic odpowiednie otoczenie dawac większą dawkę witaminy C oraz więcej sianka do klatki.Nie brać jej często na ręce ponieważ musi ona odpoczywać.Młode rodzą się w nocy lub wczesnie rano więc trudno nam jest zobaczyć poród naszej świnki.Przy porodzie nie powinno być żadnych komplikacji chyba ,że jest to świnka która ma 1 rok lub więcej.

Jakie wymiary klatki są nam potrzebne?

Hejka!




Dzisiaj coś o wymiarach klatki.Minimalnie na jedną świnkę potrzebujemy 70 cm:





Lecz dla 2 świnek minimalne wymiary to 100 cm:





Dzisiaj nie będzie zdjęć Leosia i Daisy ,ale w następnym poscie postaram się dodać




Do zobaczenia!

sobota, 1 lutego 2014

Jak sie pobawić ze świnką ?

Są różne sposoby na zabawe ze świnką np. :




SKOKI PRZEZ PRZESZKODY




PŁYWANIE


PRZESZKODY



LUB SPACEROWANIE NA SMYCZY





Transportery

Dzisiaj coś o transporterach ja swój zakupiłam na allegro



Kupiłam  w kolorze różowym naprawdę polecam sprzedawce SKLEP-PYSZCZAK

wysyłka odrazu po dokonaniu wpłaty na konto sprzedawcy :)



Chroby!

Na początek podstawowe dane biologiczne:
- temperatura ciała: 37,8-39,5°C,
- tętno: 130-190
- czas trawienia: ok. 8 godzin
- pojemność żołądka: ok. 8,5 ml
A teraz kilka informacji na temat najczęściej występujących chorób świnek:
ZaparciaNajczęstszą przyczyną jest zbyt sucha dieta. Leczenie polega przede wszystkim na zmianie diety na bardziej soczystą. Należy podawać więcej zielonki, owoców. Pokarm suchy (np. płatki czy ziarna) wskazane jest moczyć w mleku.
Biegunki
Przyczyną rozrzedzonego i cuchnącego kału może być niewłaściwe żywienie, zatrucie lub rozpoczynająca się choroba bakteryjna. Doraźnym środkiem przeciwbiegunkowym jest węgiel. Przez kilka dni dietę świnki musimy przestawić na bardziej suchą. Przy wystąpieniu gorączki podajemy antybiotyki (skontaktujmy się wtedy z weterynarzem).
Niedobór witamin
Niedobór witaminy C powoduje puchnięcie i krwawienie dziąseł. Występuje dość często u świnek morskich, gdyż niektórzy hodowcy nie wiedzą o tym, że zwierzęta te nie syntetyzują w organizmie kwasu askorbinowego i należy podawać im dodatkowo preparaty zawierające właśnie witaminę C. Niedobór witamin B i A - doprowadza do porażenia i niedowładów. Przyczyną jest zbyt mało urozmaicone żywienie.
Koprostaza
Choroba ta wywołana jest zaburzeniami przewodnictwa nerwowego. W prostnicy gromadzi się cuchnący, często czerwony kał, odbyt pozostaje rozwarty a przy zmianie pozycji zwierzęcia czuje się kwaśną, śmierdzącą woń. Leczenie polega na podawaniu oleju parafinowego - 10 kropelek 2 razy dziennie, przepłukiwaniu prostaty roztworem nadmanganianu potasu. Dodatkowo podaje się witaminy z grupy B i preparaty bakteriostatyczne. Leczenie jest długotrwałe. Powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.
Zapalenie mięśni
Objawy - zaburzenia motoryczne tylnych kończyn. Zwierzę powłóczy jedną lub dwoma nogami. W czasie badania odruchów bólowych stwierdza się prawidłowe odruchy rdzeniowe, co pozwala nam w diagnozie wykluczyć niedowład. Przy zapaleniu mięśni możemy wyczuć zgrubienie w podudziach. Leczenie polega na stosowaniu masaży i środków rozgrzewających. Również powinniśmy poradzić się weterynarza.
Zapalenie oczodołu
Objawia się wysunięciem gałki ocznej. Jest to schorzenie trudno wyleczalne, nie powodujące jednak dyskomfortu ani bólu u zwierzęcia. Stosujemy leki przeciwzapalne glikosterydowe podawane przez okres 7 dni. Przy braku poprawy należy zaniechać dalszego leczenia. Skonsultujmy się z lekarzem.
Paraliż
Chorobę wywołuje wirus. Objawy - podwyższona temperatura ciała, spadek napięcia mięśniowego. W drugim etapie choroby dochodzi do spadku ciepłoty ciała i porażenia. Śmierć następuje po 8-14 dniach. Uśpijmy świnkę, aby zmniejszyć jej cierpienia.
Zapalenie płuc
Wywołane jest przez wirusy lub bakterie. Objawy - utrata apetytu, nastroszona sierść, bardzo dokuczliwy kaszel. Leczenie polega na podawaniu tetracykliny oraz lakcidu. Choremu zwierzęciu należy zapewnić wyższą temperaturę otoczenia - min. 22°C. W czasie choroby stosujemy dokarmianie przymusowe. Rokowanie - w przypadku dorosłych zwierząt - pomyślne. Skontaktujmy się z weterynarzem.
Pasożyty zewnętrzne
Są nimi w przypadku świnek pchły lub wszoły. Po stwierdzeniu obecności pasożytów w futerku świnki, przenosimy ją na chwilę do innego pomieszczenia i w tym czasie dokładnie sprzątamy i dezynfekujemy klatkę. Ściółkę wyrzucamy i wkładamy świeżą. Świnkę posypujemy Pularylem lub Pultoxem trzykrotnie w odstępach 5 dni. Powinniśmy wiedzieć o tym, że wszystkie dostępne nam preparaty działają jedynie na dorosłe formy pasożytów, nie likwidując jaj. Stąd konieczność powtórzenia zabiegu.
Pasożyty wewnętrzne
Mogą to być wiciowce, sporowce, orzęski i korzenionóżki - stosujemy Metronidazol. W przypadku stwierdzenia w kale nicieni lub tasiemca stosujemy Mebenvet jednorazowo w dawce 10 mg/kg ciała. Powinniśmy poradzić się weterynarza.
Bezpłodność
Najczęstsza przyczyna tkwi w niewłaściwym żywieniu. Brak witaminy E w pożywieniu powoduje spadek aktywności płciowej i kłopoty z rozmnażaniem. Należy przez pewien czas podawać świnkom skiełkowaną pszenicę, pąki drzew, sałatę. Również zły stan psychiczny zwierząt może być przyczyną bezpłodności. Zbyt duże zagęszczenie klatki, nieprzestrzeganie higieny, brutalne traktowanie - to czynniki wywołujące stres u świnek, a w konsekwencji brak zachowań seksualnych.
Rany
Świnki będące z natury zwierzętami towarzyskimi rzadko okaleczają się wzajemnie. Czasami tylko może dojść do walk samców o samice, 
których skutkiem są niegroźne rany wymagające odkażania i przemywania nadmanganianem potasu lub wodą utlenioną.
Złamania
Przy złamaniach górnych odcinków kończyn rokowania są bardzo ostrożne. Należy ograniczyć maksymalnie możliwość ruchu świnki. W tym celu umieszczamy ją w bardzo małym pomieszczeniu, bez sprzętu do zabawy, jedynie z karmidełkiem i poidełkiem. Po ok. 10 dniach istnieje możliwość, że dojdzie do zrośnięcia się kości. W przypadku złamań dolnych części kończyn, zakładamy opatrunek gipsowy na okres ok. 8-10 dni, dlatego powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarzem.
Zapalenie mózgu
Objawami są zaburzenia równowagi, nieprawidłowe trzymanie głowy, gorączka. Rokowania są niepomyślne. Należy zwierzę uśpić, w celu skrócenia jego cierpień.



A oto tabelka:




OBJAWYDIAGNOZA(przypuszczenie)POSTĘPOWANIE
1. Świnka dużo pije, więcej niż zwykle (to czasem pierwszy objaw, choroby, nie lekceważcie go!)
2. Siedzi osowiała, skulona, nie chce się bawić,
3. Mniej je (albo nie je wcale),
4. Ciężko oddycha,
5. Może kichać (albo może się pojawić wydzielina z nosa),
6. Może kaszleć (albo mieć chrapliwy oddech),
7. Czasem świnki podczas choroby „matowieją”; przestaje im się błyszczeć sierść.
ZAPALENIE OSKRZELIMożna zwierzaczkowi doraźnie pomóc, stawiając obok klatki nawilżacz powietrza, albo po prostu kubek z zaparzonym „Septosanem” (taka mieszanka ziołowa w saszetkach, do kupienia w aptekach), włożyć do klatki butelkę z gorącą wodą owiniętą w ręcznik, żeby zapobiec poparzeniu.

W MIARĘ MOŻLIWOŚCI -
NATYCHMIAST DO WETA – NIELECZONE, ZANIEDBANE ZAPALENIE OSKRZELI MOŻE PRZEJŚĆ W ZAPALENIE PŁUC, KTÓRE DŁUŻEJ I GORZEJ SIĘ LECZY!
TU POMOŻE TYLKO ANTYBIOTYK!
1. Świnka dużo pije, dużo więcej niż zazwyczaj,
2. Siedzi osowiała, skulona, nie chce się bawić, czasem nawet trzęsie się z zimna,
3. Przestała jeść (bo tak jak chory człowiek, nie czuje smaku, zapachu, ma zatkany nos i boli ją gardło, ma problemy z odkrztuszaniem wydzieliny), prawdopodobnie lekarz zaleci karmienie na siłę jakąś papką,
4. Ciężko oddycha,
5. Może kichać (albo może się pojawić wydzielina z nosa),
6. Może kaszleć (albo mieć chrapliwy oddech),
7. Czasem świnki podczas choroby „matowieją”; przestaje im się błyszczeć sierść,
8. Weź zwierzątko na ręce, wsuń obydwie dłonie pod brzuch i poczuj jak oddycha – jeśli z wysiłkiem, ciężko, masz wrażenie „przelewania” się czegoś pod żebrami, natychmiastzabierz świnkę do DOBREGOweterynarza.
ZAPALENIE PŁUCMożna ulżyć nieco śwince, stawiając obok klatki nawilżacz powietrza albo kubek z zaparzonym „Septosanem” (taka mieszanka ziołowa w saszetkach, do kupienia w aptekach), włożyć do klatki butelkę z gorącą wodą (albo termofor) owiniętą w ręcznik, żeby zapobiec poparzeniu.

NATYCHMIAST DO WETA – IM SZYBCIEJ, TYM LEPIEJ, WTEDY ROKOWANIA SĄ POMYŚLNIEJSZE, IM ŚWINKA MŁODSZA, TYM MA WIĘKSZE SZANSE (tak jak w przypadku ludzi).
TU POMOŻE TYLKO DOBRY WETERYNARZ I PODANY PRZEZ NIEGO ANTYBIOTYK!
1. Świnka nadmiernie się drapie,
2. Obejrzyj jej sierść – małe „okruszki”, podobne do drobnego łupieżu.
KURZA WESZZabierz świnkę do weterynarza – trzeba będzie prawdopodobnie posypywać zwierzątko specjalną zasypką przeciw pasożytom skóry i wyczesywać twardą szczotką.
1. Świnka nadmiernie się drapie,
2. Sprawdź, czy w sierści nie ma na skórze strupków, jeśli są, ale bez krwi, a sierść wygląda jak popalona lokówką, łamie się i jest zmierzwiona, przestała błyszczeć, widać łyse miejsca (zwykle na szyi w okolicach uszu)
ALERGIAPoobserwować od czego może mieć alergię – zwykle uczulają trociny (a ściślej olejki eteryczne z drewna – zwykle z sosny), może uczulać siano (kurz), pyłki traw (!) i ograniczyć kontakt z alergenami.
Czasem warto przejść się do weta po maść łagodzącą swędzenie i pokazać mu zwierzątko.
1. Świnka ma jakby białe „odbarwienia” na gałce ocznej, zwykle przy krawędzi powieki; z czasem „odbarwienie” może się rozlać na większą powierzchnię gałki ocznej.WIRUSOWE ZAPALENIE ROGÓWKIPojawia się zwykle przy spadku odporności – zwykle na wiosnę, albo na jesieni, dobrze to pokazać weterynarzowi, leczenie polega zwykle na podawaniu środków wzmacniających odporność.
1. Świnka nie je (a właściwie biegnie do jedzenia, ale nie je, próbuje gryźć, ale nie odgryza kawałków, nie je nawet miękkich rzeczy),
2. Szybko chudnie, słabnie
3. Obejrzyj jej siekacze – może je krzywo ścierać siekacze, albo są one przerośnięte.
PRZEROST ZĘBÓW TRZONOWYCHDO LEKARZA!
Siekacze przerastają zwykle dlatego, że coś się dzieje niedobrego z trzonowcami – lub w ogóle w „buzi” świnki – może to być tzw. mostek z trzonowców, może być ropień zębowy, może być źle gojąca się rana od wewnętrznej strony policzka, złamanie podniebienia, itp., przyczyn może być wiele.
Karmienie na siłę – tylko doraźnie! Musisz zabrać świnkę do weterynarza – cięcie siekaczy i trzonowców jest drastyczne, ale konieczne! Inaczej grozi zwierzątku śmierć głodowa. Cięcie zębów pod narkozą jest na pewno mniejszym stresem dla świnek, ale wybór należy zwykle do lekarza.
Zwykle po takim zabiegu zwierzaczki zaczynają same jeść po jakiś czasie, ale czasem jest konieczne „nauczenie” ich znowu jedzenia.

Rozmnażanie

Podstawowe informacje
Ruja u samic występuje co ok. 15 dni, a ciąża trwa ok. 60 dni. Warto też wiedzieć, że ruja występuje także zaraz po porodzie, co sprawia, że samica może być w ciąży nawet kilka razy do roku. Tak więc biorąc pod uwagę, że w miocie są zazwyczaj trzy młode, nasz stan posiadania może się bardzo szybko powiększać. Warto o tym pamiętać decydując się na kupno parki. Aby jednak doszło do rozmnożenia nasze milusińskie muszą być w bardzo dobrej kondycji. Nie mogą na nic chorować, muszą mieć dostatek pokarmu, wody, a także odpowiednią temperaturę otoczenia i jego wilgotność. Często zdarza się, że nie możemy się doczekać potomstwa, gdy jeden z powyższych warunków nie jest spełniony lub świnka po prostu nie czuje się bezpiecznie (jest denerwowana np. przez dzieci).
Gdy jednak zapłodnienie przebiegnie bez problemów, już po 2 miesiącach możemy spodziewać się młodych. Trudno jednak dokładnie ustalić termin porodu, zwłaszcza, że początkowa świnka nie ujawnia tego, że jest w ciąży. Wprawdzie nieco mniejsze zainteresowanie samicą wykazuje wtedy partner, ale nie znając dokładnej daty zapłodnienia, ciężko nam będzie np. obejrzeć poród. Świnka na wadze (i rozmiarach) zaczyna przybierać dopiero w końcowej fazie ciąży. Wtedy możemy już z łatwością wyczuć u zaobserwować ruchy płodów oraz bicie dodatkowych serc. Nie powinniśmy jednak brać wtedy świnki za często na ręce. Gdy świnka wyraźnie się zaokrągli i stanie się coraz mniej ruchliwa, należy przygotować się na narodziny. Dołóżmy wtedy do klatki więcej trocin i siana, a także przygotujmy odpowiednie legowisko (domek), w którym młode będą mogły w ukryciu (!!!) przyjść na świat.
Poród
Młode najczęściej rodzą się w nocy lub gdy nie ma nas w domu. Wtedy właśnie jest spokój, dlatego też ciężko jest zaobserwować narodziny, zwłaszcza, że samica postara się ukryć przed naszymi oczami. Sam poród następuje szybko, w przeciągu godziny wszystkie młode powinny wydostać się na świat, jednak zazwyczaj po kilku, kilkunastu minutach jest już po wszystkim. Młode rodzą się owłosione, uzębione i z otwartymi oczami. Otoczone są błoną płodową, którą samica szybko przegryza i zjada, podobnie jak łożysko. Gdy tak się jednak nie stanie, sami musimy pomóc maluchom wydostać się na świat, a następnie usunąć niezjedzone resztki z klatki.
Karmienie i oddzielanie młodych
Oseski już w pierwszych godzinach życia są bardzo ruchliwe. Początkowo żywią się jedynie mlekiem matki, jednak już po kilku dniach zaczną podbierać matce jedzenie. Problemów z odchowem młodych matka mieć nie powinna, zwłaszcza, że młode mogą jeść to co dorosłe osobniki. Małe świnki rosną bardzo szybko, dosłownie w oczach. Już po około 30 dniach możemy oddzielić je od matki. Jeśli oczywiście nadal mamy zamiar utrzymywać naszą parkę, to najpóźniej 30 dnia musimy nawet odłączyć od rodziców młode, aby nie doprowadzić do chowu wsobnego oraz związków między rodzeństwem. Oczywiście świnki swoją dojrzałość płciową osiągają dopiero po 2-3 miesiącach, jednak zdarzają się przypadki wcześniejszej gotowości do rozrodu.
Typy krzyżowania
Aby otrzymać konkretną rasę świnki, należy krzyżować osobniki czystej linii. Można również wykorzystać także chów wsobny, który ma na celu zachowanie np. określonych cech. Jednak z powodu dużej śmiertelności i możliwej degeneracji młodych, chów wsobny stosowany jest jedynie w hodowlach profesjonalnych. Najpowszechniejszym sposobem krzyżowania jest łączenie osobników różnych ras, niespokrewnionych ze sobą. Otrzymanie konkretnej rasy jest w tym wypadku bardzo trudne, bo cechuje się dużą przypadkowością.




A oto pare foci Leosia i Daisy:













Rasy

A oto rasy świnek morskich :




Oraz Skinny:
I rozetka:


Jak rozpoznać płeć?

Na tych zdjęciach wyraźnie widać płeć świnki:



Samiec:


Samica:

Żywienie

Dziś powiem o tym co mogą a co nie mogą jeść nasze kochane prosiaczki.

Pokarmy niedozwolone:


- mleko i przetwory,
- ziemniaki,
- fasola, powodują wzdęcia
- groch, powodują wzdęcia
- kapusta, powoduje wzdęcia
- ostre warzywa, czyli chrzan (korzeń za ostry, ale liście ok), cebula, czosnek, por, ostra papryka (chilli)
- ostre zioła i przyprawy
- winogrona, tuczące, za dużo cukrów mają w sobie
- awokado, tuczące, za dużo tłuszczu
- kokos, tuczące, za dużo tłuszczu
- kwiaty (kwiaty ozdobne są nafaszerowane azotanami, nawozami itd., mogą być trujące)
- smażone, gotowane pożywienie
- soki owocowe, bez cukru i niekonserwowane można podawać, ale w małych ilościach
- sałata lodowa, może być naszpikowana chemikaliami i zatruć świnkę
- dżemy, galaretki i przetwory owocowe, za słodkie - tuczą
- grzyby
- orzechy, za bardzo tuczące
- masło orzechowe, ciasta, ciasteczka, wypieki
- marynaty i peklowane warzywa, ogórki konserwowe, kiszone, kapary, kapusta kiszona
- rabarbar, jest trujący
- nasiona, świnka może się tym zakrztusić
- taro (niebezpieczne jest surowe i nieprzygotowane)
- kawa, cola, napoje gazowane

Pokarmy dozwolone:


Warzywa:

marchew
pietrusza
seler
burak
ogórek
pomidor
papryka (czerwona najlepsza)
biała rzodkiew
kalarepa
pestki dyni
cykinia

Zioła:
babka lancentowata liść
cykoria
chmiel
bławatek
liść leszczyny
liśc brzoy
liśc czarnej porzeczki
dzika róża
dziurawiec
ziele gryki
kwiat hibiskusa
jeczmien zielony
koper włoski
ziele jeżówki
liść jeżyny
kocanka
krawawnik
siemie lniane
płatki rózy
lisc leszczyny
łodyga pietruszki
nagieek
rutowica
macierzanka
lisc maliny
melisa
mieta
płatki słonecznikia
pszenica zielona
rumianek
mniszek
podbiał
pokrzywa
rumianek rzymski
owies zielony
szałwia
liść truskawki
ziele wiązków

Owoce:
jabłko
gruszka
truskawka
poziomka
malina
jezyna
czerwona porzeczka
porzeczka czarna
agrest jagoda
borówka
żurawina
moela
brzoskwinia
nektarynka
arbuz
melon
banan
ananas
mango
kiwi

zielenina:
natka pietruszki
koperek
natka marchewki
seler naciowy
botwinka-lisc buraka
lisc kalarepy
lisc rzodkiewki
lisc brokułów
liśc kalafiora
szpinak
cykoria
salata rzymska
kiełki słonecznka
kiełki rzodkiewki
kiełki lucerny
rzezucha
kiełki brokółów
mieta
melisa
tymanek
kolędra bazylia
jarmuż



Sianko:

Miętowe, mielisowe, zwykłe

Witamina C

Ja świnką podaje Juvit C jest on tańszy od Cebion niestety nie wiem za ile mama go kupiła ale około 20,30 zł podaje się go strzykawką bez igły.Dostaniecie ją w aptece.Oczywiście podajemy codziennie w dawce 02 na strzykawce,a jeśli świnka jest większa to coraz większą dawkę:




A tutaj jak się prawidłowo  podaje witaminę C z strzykawki:


Zachowanie

No cóż.Dziś o zachowaniu naszych prosiaków.Czyli tak moje świnki są czasem grzeczne ,a czasem niegrzeczne.Daisy jest spokojna,ale gdy Leoś się do niej tak powiem,,dobiera'' no to jest nie zaciekawie gryzie go aż Leoś się jej boi.Leon to normalnie szaleje za Daisy ,a  ona wtedy zła.
on jej jeszcze nie ugryzł, a mnie ani razu odkąd go kupiłam nie ugryzł ,a mam go 1 miesiąc.


No to na tyle,ale pamiętaj! Daj miłość swojemu zwierzakowi czy to świnka czy inne zwierze okaż mu miłość:)

Oswajanie

Najważniejsze jest aby oswoić naszą świnkę po zakupie
aby wiedziała o tym ,że może nam zaufać.


Czyli tak:

Pierwsze najlepsze oswajanie to dać na rękę smakołyk(np.marchewkę)
i podłożyć pod pyszczek świnki wtedy się nim zainteresuje.
Uważam że lepiej na początku nie wkładać domku do klatki ponieważ będzie się tam chować.
W domu ma nie być głośno świnka może się wystraszyć.
Mówią ,że  po zakupie świnkę trzeba zostawić w klatce na 1 dzień
oczywiście trzeba ją włożyć do klatki ale można  ją zaczynać głaskać mówic do niej(nie zaa głośno)
oraz wziąść ją na ręce.



A tutaj  zdjęcie jak się trzyma świnkę morską:

Wyposażenie Klatki

Pierwsze co to trzeba pomyśleć o klatce i o jej wyposażeniu.Wyposażenie  jest nie wielkie :

-Domek

Świnka musi mieć swoją tak jak by ,,Norę'' żeby się schowała gdy ją coś zaniepokoi:



-Poidełko

Aby świnka miała się z czego napić.Miseczka też może być, ale poidełka świnka nie przewróci, a miseczke może przewrócić:

Miseczka

Śwince jest potrzebna na jedzonko: (lub na wode ,ale na wode bardziej polecam poidełko)


-Trociny lub granulat

Potrzebne na ściółkę dla świnki,aby nie miała twardo na śliskiej powierzchni kuwety klatki:




-Paśnik

Służy do jedzenia sianka lub trawy:


Możemy dodać inne rzeczy do klatki takie jak:

-Kuweta

Oczywiście ,że świnka może się nauczyć robić do kuwety.Warto spróbować!:

-Sól


Aby świnka uzupełniła swoje składniki:
 -Wapno


Śwince potrzebne wapno do ścierania ząbków:








O czym będzie blog?

Blog będzie poświęcony świnką morskim ,a  przede wszystkim Moim świnką Leosiowi i Daisy będzie też  trochę rzeczy o mnie ,ale nie tak wiele jak o naszych prosiaczkach:)
Posty będą o żywieniu,wyposażeniu klatki i tego typu rzeczach.
Jeśli będzie masa wejść będe się starała jak najszybciej dodawać posty :)

Pare informacji o mnie nie zaszkodzi!

Hejo..No niektóre osoby mnie znają z poprzedniego bloga nasze-kochane-swinki-morskie.blogspot.com
Lecz ten blog jest nieaktualny z powodu tego że zapomniałam hasła do konta google..
Czyli tak nazywam się Roksana.Mam 10 lat urodziłam się w 2004 roku.Mieszkam w okolicach Nowego Sącza.Przede wszytskim uwielbiam świnki morskie.Lubię tańczyć ,śpiewać uwielbiam te rzeczy.

Kolor włosów:Brąz

Kolor oczu:Brąz
Ulubiona Książka:Nie mam ulubionej :)
Ulubiony film:,,Pierwsza Miłość''




To do następnego posta :)